Radio vadāmo modeļu forums

It is currently 18 Dec 2017, 23:08

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: 22 Feb 2016, 21:22 
Profesors

Sveicināti, šādu tēmu neatradu, bet tā kā zinu, ka te plaši izmato FrSky Taranis pultis tad varbūt padalāmies pieredzē par labākajiem, piemērotākajiem uztvērējiem dažādām vajadzībām - lidmašīnām, multirotoriem utt.
Multirotoram es lietoju X8R uztvērēju. Plusi - telemetrija, kā arī iespēja izmantot 7 kanālus caur S-BUS + vēl 8 kanālus caur servo ieejām. Konkrēti šī fīča man ļoti noderēja kad vajadzēja pielikt gimbālu, kura vadībai nepieciešami 3 kanāli. Mīnusi - smagāks un dārgāks kā citi.
Ļotenei - pagaidām esmu uzlicis V8R4-II - pamata vajadzībām pietiek, telemetrijas nav, maziņš, viegls un lēts. Mīnusi - tikai 4 kanāli, ja būtu vajadzība pielikt kādu lidojuma kontrolieri, tad jāmaina uztvērējs. Bet, piemēram, spārnam - ideāls. Antena kādi 3 cm gara tikai, nezinu vai/kā tas ietekmē uztveršanas attālumu. Nav vēl testēts.
Tagad esmu noskatījis V8R7-II - jauns modelis, telemetrijas nav bet ir 7 kanāli un kaut kāda stipri atvancēta traucējumu noturības sistēma (neesmu iedziļinājies). Ja kāds šādu izmanto, varbūt var pakomentēt.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 09:10 
PhD Rozetēs

Lietoju X4RSB (ir arī X8R un X6R), bet šis ir maza izmēra, un ieflašojot pēdējo ppm fw, ir izvēles iespēja, lietot 8kanālu ppm + 2pwm vai 16kanālu sbus + 3pwm. Nezinu neesmu mēģinājis, bet kautkur lasīju, ka nobindojot ppm modē sbus arī strādā???
Ļoti labs uztvērējs, var nopirkt 3d printētus plastmasas turētājus ar antenu izvadiem. Ir Smart ports un Vin (0-3.3v) bačas sprieguma mērīšanai (vajag no divām pretestībām uzlodēt sprieguma dalītāju).

Sīkāk google vai http://smadja.co/x4rsb-flash/

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 10:28 
Profesors

Esmu mēģinājis praktiski visus , katrs savai vietai un vajadzībai - simpatizē Deltas. Nepirkšu vairāk VD5 mazos baltos, biju lasījis un saskāros pats ka mazliet staigā nulle.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 10:41 
Profesors

Aftershock wrote:
lietot 8kanālu ppm + 2pwm

Bet kā? Viņam jau pinu tik daudz nemaz nava...

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 11:45 
Profesors

Starp citu - biju mēģinājis pieslēgt FrSky GPS moduli, lai rāda ātrumu, augstumu u.c., bet man viņš pilnīgas muļķības rādīja. Tajā pašā laikā modulis, kas mēra bačas spriegumus rāda info korekti, tātad telemetrija kā tāda strādā. Varētu būt, ka tas GPS modulis ar defektu?

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 12:58 
Profesors

Browning wrote:
Aftershock wrote:

Cik tad pinus vajag PPM signālam? Vienu. Cik vajag PWM signālam? Arī vienu. Tātad vienam 8ch PPM + diviem 1ch PWM vajag 3 pinus. Protams, papildus vajag VCC un GND - vēl 2 pini.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 13:11 
PhD Rozetēs

Browning wrote:
Aftershock wrote:

Kā nav pinu? Četras izejas tak, viena rezervēta tikai Sbus + 3pwm izejas, Ppm modē Sbus paliek kur ir, Ppm ir uz pirmās izejas, Ch9-10 pwm respektīvi 2-3 izeja.

Attachments:
image.jpeg
image.jpeg [ 45.14 KiB | Viewed 1975 times ]
 Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 13:23 
Profesors

Ta bļins, jāsāk goglēt ar ko ppm no pwm atšķirās. Bet nu vienalga izklausās pēc paliela čakara. Ja kanālam tik 1 pins iedalīts, tas nozīmē, ka no viņa nevar servu nobarot ar visām no tā iztrietošajām sekām. Nu i nah tādu hokeju :(

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 14:13 
PhD Rozetēs

Browning wrote:
Ta bļins, jāsāk goglēt ar ko ppm no pwm atšķirās. Bet nu vienalga izklausās pēc paliela čakara. Ja kanālam tik 1 pins iedalīts, tas nozīmē, ka no viņa nevar servu nobarot ar visām no tā iztrietošajām sekām. Nu i nah tādu hokeju :(

Ppm vai cppm ir 8kanāli, ppm ir nedaudz lielāka aizture, jeb vienkāršāk sakot ppm ir vecāks sbus. Nu bet es tur nekādu atšķirību nejūtu tajās mili vai mikrosendēs. Nu lidenei kaikam šitas laikam nebūtu ok, kur daudz dažādu servu. Bet derēs jebkura izmēra multiritoram.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 15:54 
Profesors

Browning wrote:
ar ko ppm no pwm atšķirās.

pwm . signāls kurš paredzēts viena kanāla vadībai
ppm jeb sbus - signāls kurš paredzēts vairāku kanālu vadībai pa vienu vadu. attiecīgi izpildmehānismam ir jābūt ar iespēju dekodēt PPm jeb Sbus , jebšu pa starpu jābūt dekoderim. Nākotnē droši vien mūs sagaida šis variants , kā jau visai tehnikai. Jo arvien vairāk servo parādās jau ar iespēju darboties no SBUS. Iedomājies ka modelim visi servo ir saslēgti paralēli vienā vadā (pieskaitot barošanu 3 vados) un katrs tie darbojas pēc svas komandas , atkarībā kā lietotājs tos ir definējis.
Pa lielo jau uztvērējs pats ir PPM . sbus..... signāla plūsmas dekodētājs atsevišķos kanālos PWM

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 16:15 
Profesors

Man ar servām pieredze pa visam neliela, nezināju, ka ir tādas, kas atbalsta s-bus. Bet ja tā, tad gan nav problēmu. Tik atkal - kaut kur ir jānorāda, kura serva par ko atbild (Ele, Ail, Rud), tātad vai nu jābūt kādam atsevišķam dekoderim vai arī lidojuma kontrolierim, kas attiecīgi jāsaprogrammē. Vai arī katra serva jāprogrammē. Tas nozīmē, ka nav vairs pa vienkāršo - saspraud vadiņus un mauc. Ir savi plusi un savi mīnusi.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 17:23 
Profesors

Servo pats tiek programmēts norādot kurš kanāls uz viņu attiecās, tie visi pagaidām ir dārgi.
Man piemēram jaunajam modelim spārnā nāk 3 servo uz vienu eleronu ,izmatojot pwm sistēmu man spārnu noņemot , pieliekot vajag konektoru ar vismaz 5pin , esmu izvēlējies sbus dekoeri spārnā - attiecīgi spārnam pienāk 3pin konektors. Jebkurai sistēmai ir savi plusi un mīnuis. visefektīgāk protams sbus ppm darbojās ar dažādiem vadība skontrolieriem un gimbalu kontrolieriem , kur nevajag sauju ar vadiem. Tāpat pastāv dažādas powerbox sistēmas kuras vada tikai viena drāts ... protams ka parastam penaļotam tas nav vajadzīgs , tāpēc jau Tev arī ir dota iespēja no tā mazā Rx izmantot pilnvērtīgi visus kanālus , jeb attiecīgi bindojot izmantot viena kanāla pinus kā PPM... Otrs variants , Tev teiksmi ir 8Ch uztvērējs ar ppm , bindo viņu kā D16 izmanto 8 fiziskos kanālus + caur dekoderi vari iegūt vēl 8 kanālus, jeb tos atdod kontrolierim kurš uzreiz māk ar sbus , ppm darboties... iespējas ir bezgalīgi daudz.

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 22:11 
Profesors

UldisK wrote:
Man piemēram jaunajam modelim spārnā nāk 3 servo uz vienu eleronu ,izmatojot pwm sistēmu man spārnu noņemot , pieliekot vajag konektoru ar vismaz 5pin , esmu izvēlējies sbus dekoeri spārnā - attiecīgi spārnam pienāk 3pin konektors.

Es protams esmu bez dajebkādas pieredzes lidaparātu būvē, līdz ar to man uzreiz rodas 2 jautājumi:
1. Kāda mārrutka pēc uz 1 eleronu stāv 3 servas un pie tam (cik sapratu) katra uz sava kanāla?
2. Vai ir uztvērējs, kuram var pievienot 2 gab. s-bus konektorus (katru no sava spārna)? Vai arī tur vajadzīgs vēl viens dekoderis, kurš apvieno abus s-busus vienā?

Profile  

PostPosted: 23 Feb 2016, 23:29 
Profesors

Mārrutks pavisam vienkāršs. Stūrei ar lielu laukumu ir nepieciešams liels spēks , 3D pilotāžas lidmašīnai stūre aizņem ~1/3 no visa spārna lauku . Nu teiksim 3m lidmašīnai lai šāda stūre varētu kustēties ~ 40 grādi uz vienu pusi un 40 uz otru ir nepieciešams liels spēks - servo mašīna ar ~50Kg spēku , ja šāds spēks tiks pielikts vienā punktā elerons vērpsies , lielām pilotāžas lidmašīnām pleca samazināšanai un elerona atslogošanai izmanto kompemsātorus, ar lielu laukumu. Modeļiem kopensātori ir simboliski tikai stūru galos, jo iespējams izmantot spēcīgus servo. Tas par to kāpēc servo uz vienu stūri ir vairāki. Lidmašīnām līdz 10Kg parasti eleronam izmanto tikai vienu servo. 20-30Kg mazāku servo par 20Kg pie lielāka ātruma 2.2m lidmašīnas eleroni atspiež.
Tātad ja servo vienai plaknei ir vairāki, tie ir jāsinhronizē = mehāniski šāda sinhronizācija ir praktiski neiespējama , ja arī mezglus izveidosim mehāniski precīzus katrs servo var mazliet atšķirties , vienu vārdu sakot , vienkāršākais ceļš to panāk ir elektroniksi sinhronizējot.
Šo funkciju var veikt dažādi. 1, servo ir programmējams un tam tiek iestādīti precīzi limiti un viduspunkti , šādi servo var tikt pieslēgti pie viena kanāla. 2, ir speciāli kontrolieri kuri atslogo Rx un uzņemās atbildību pār servo darbību un programmēti tiek tie. 3. Ja kanālu skaits ir pietiekošs un Tx funkcionāls to atļauj , servo tiek sinhronizētas katra no sava kanāla un to veic Tx. Eleroni jau nav vienīgie kam ir vairākas servo , tāpat ir ar citām stūrēm. Nu kaut kā tā. Tā visa nav izvirtība , bet gan nepieciešamība.

SBUS, PPM, ... ir kopēja datu šina . salodē paralēli kaut 10 , ja tas nepieciešams, nekāds kontrolieris jeb apvienotājs tam nav vajadzīgs.

Last edited by UldisK on 24 Apr 2016, 18:45, edited 2 times in total.

Profile  

PostPosted: 22 Apr 2016, 15:53 
Iesācējs

UldisK - PPM nav SBUS, tas tā, lai cilvēki neapjūk nopērkot kaut ko ar PPM un secinot, ka SBUS nav.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]